Atgal į pradžią

10-asis Romualdo Makavecko vardo greitųjų šachmatų turnyras

Kauno apskrities totorių bendruomenė pagerbdama Kauno šachmatų federacijos buvusį prezidentą Romualdą Makavecką pravedė jau dešimtį jo vardo greitųjų šachmatų turnyrus.

Romualdas Makaveckas buvo Lietuvos totorių bendruomenių sąjungos pirmas pirmininkas, Kauno Politechnikos instituto docentas, technikos mokslų daktaras, dešimtį metų buvo Chemijos pramonės mašinų katedros vedėjas, žymus mokslininkas – šilumininkas, aktyviai reiškėsi mūsų laikraščio leidime, buvo vienas iš trijų mūsų laikraščio steigėjų.

Pravestuose greitųjų šachmatų turnyruose masiškai dalyvaudavo žymūs Lietuvos šachmatininkai, o taip pat šachmatininkai iš kai kurių užsienio šalių (Lenkijos, Baltarusijos, Latvijos , Danijos, Izraelio, Švedijos ir kt.) Visada dalyviams pristatydavome tiek Kauno, tiek Lietuvos totorių bendruomenes, papasakodavome apie totorių veiklą, apie jų indėlį į Lietuvos istoriją, pagaliau apie Romualdo Makavecko veiklą. Dažnai kalbėdavo R. Makavecko buvusieji studentai, auklėtiniai. Šachmatininkai prisimindavo Romualdo, kaip Kauno šachmatų federacijos prezidento nuopelnus. Prie R. Makavecko kauniečiai šachmatininkai persikėlė į naują šachmatų klubą po S. Dariaus ir S. Girėno stadiono tribūnomis, pradėjo veikti Kaune vaikų šachmatų mokykla. Tarybiniais laikais Romualdas pramušė keliems Kauno šachmatininkams kelius į užsienio tarptautinius turnyrus, kur jie galėjo išpildyti tarptautinių titulų normas. Vyresni šachmatininkai gali prisiminti kaip sunku buvo išvykti tais laikais į užsienio turnyrus. Taip globojami R. Makavecko žinomi Lietuvos šachmatininkai Algimantas Butnorius, Kęstutis Kaunas bei Petras Ragelis tapo tarptautiniais sporto meistrais.

10-asis Romualdo Makavecko vardo greitųjų šachmatų turnyras įvyko 2016 metų rugsėjo 17 dieną, šeštadienį, Kauno karininkų ramovėje. Tai jau dešimtas toks renginys – turnyras, kuriame dalyvauja šachmatininkai iš visos Lietuvos, ir jau praėjo dešimtis metų nuo Romualdo išėjimo iš šio pasaulio.

Šį kartą turnyre dalyvavo 96 žaidėjai iš įvairių Lietuvos miestų ir vietovių. Dalyvavo netgi 94 žaidėjai turintys tarptautinius reitingus ir tik du dalyviai tokių reitingų neturėjo. Gaila, kad šį kartą mažai dalyvavo mūsų šachmatininkų totorių, tik du. Turnyrui teisėjavo Jonas Ridzvanavičius vyresnysis ir Algirdas Rauduvė. Turnyras vyko 9 ratų šveicariška sistema. Susitikdavo žaidėjai, turintys vienodą taškų skaičių. Kiekvienam žaidėjui buvo skiriama po 12 min. pridedant po 5 sek. kiekvienam padarytam ėjimui.

Po 9 ratų išaiškėjo nugalėtojai įvairiose kategorijose. Jie buvo apdovanoti specialiai įsteigtais prizais. Pagrindiniais prizais apdovanoti turnyro nugalėtojai. Pirmąją vietą užėmė tarptautinis meistras kaunietis Tomas Laurušas (reitingas 2491). Jis surinko 8 taškus iš 9 galimų. Jis apdovanotas specialia R. Makavecko taure, I-os vietos medaliu ir piniginiu prizu. Beje, Tomas Laurušas yra šių metų (2016 m.) Lietuvos Respublikos šachmatų čempionas. Jis prieš kelias dienas buvo grįžęs iš Azerbaidžano sostinės Baku, kur vyko Pasaulio šachmatų olimpiada, kurioje Tomas atstovavo Lietuvos olimpinę rinktinę. Antrąja – penktąja vietomis pasidalijo sporto meistras kaunietis Aleksandras Jegorovas (reitingas 2369), kaunietis Paulius Juknis (2144), vilnietis Marius Bieliauskas (2228) ir kaunietis Stasys Steponavičius (2218). Visi jie atsiliko nuo nugalėtojo vienu tašku ir pagal papildomus rodiklius (Bucholco vidutinis, Bucholco pilnas, performansas) užėmė vietas išvardinta tvarka. Šeštąją – dešimtąją vietomis pasidalijo sporto meistras kaunietis Mindaugas Genutis (2238), šiaulietis moksleivis Lukas Stauskas (2166), kaunietis Tomas Tamošiūnas (2186), sparčiai progresuojantis kaunietis moksleivis Pijus Stremavičius (1770) ir vilnietis Darius Viškelis (2172). Visi jie surinko po 6,5 taško iš 9 galimų. Pagal papildomus rodiklius jie užėmė vietas išvardinta tvarka. Moksleivis Pijus Stremavičius yra pereitų metų mūsų turnyro nugalėtojo Tito brolis. Šiemet Titas Stremavičius baigė gimnaziją ir išvažiavo mokytis Į Jungtines Amerikos valstijas, todėl mūsų turnyre dalyvauti negalėjo. Visi išvardinti šachmatininkai buvo apdovanoti atitinkamais piniginiais prizais, o Aleksandras Jegorovas ir Paulius Juknis apdovanoti atitinkamai sidabro ir bronzos medaliais.

Toliau prizais buvo apdovanoti šachmatininkai, užėmę prizines vietas savo kategorijose. Tarp moterų (mergaičių) pirmąją vietą užėmė viešnia iš Danijos miesto Veile Margarita Baliūnienė (1880) surinkusi 5,5 taško iš 9 galimų. Beje, Margarita savo laiku baigė Kauno Politechnikos instituto Mechanikos fakulteto Chemijos pramonės mašinų specialybę ir buvo Romualdo Makavecko kuruojamos grupės auklėtine. Šiuo metu gyvena Danijoje ir atvyko specialiai į šį turnyrą. Tarp moterų antrąją vietą užėmė kaunietė moksleivė Guoda Perminaitė (1687), taip pat su 5,5 taškais. Trečiąja buvo šiaulietė moksleivė Agnė Semonavičiūtė (1750) (5 taškai).

Taip pat buvo apdovanoti trys geriausi moksleiviai, trys senjorai vyresni nei 60 metų, trys geriausi senjorai vyresni nei 70 metų, trys geriausi žaidėjai su tarptautiniais reitingais iki 2000 ir trys geriausi žaidėjai, kurių tarptautinis reitingas nesiekia 1850.

Visi išvardyti dalyviai buvo apdovanoti atitinkamais prizais, o užėmę pirmąsias vietas visose išvardintose kategorijose - dar papildomai medaliais.

Asmeninėmis dovanomis dar apdovanoti geriausiai pasirodę trys jauniausi šachmatininkai iki 11 metų amžiaus.

Reikia pasakyti, jog šis turnyras yra užregistruotas tarptautinėje šachmatų federacijoje FIDE ir bus joje apskaitomas. Visiems dalyviams bus skaičiuojami greitųjų šachmatų (RAPID) reitingai. Du dalyvavę žaidėjai neturintys tarptautinių reitingų įgaus savo individualius FIDE identifikavimo numerius ir po kelių tokių turnyrų gaus savo tarptautinius reitingus.

Uždarymo metu dalyvius sveikino ir prizus teikė Kauno apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zenonas Šafranavičius, turnyro vyriausias teisėjas Jonas Ridzvanavičius vyresnysis ir teisėjas Algirdas Rauduvė. Visi dalyviai buvo pavaišinti kava, arbata, sausainiais, saldainiais, įvairiais buterbrodais. Čia pasireiškė mūsų moterys: Liusė Kalkauskienė, Vilė Jakubauskienė ir Jūratė Čirūnaitė.

Savo ruožtu reikia pažymėti, jog iš visų Lietuvoje vedamų greitųjų šachmatų turnyrų, Kauno totorių bendruomenės šefuojamas R. Makavecko vardo turnyras sulaukia didžiulio šachmatininkų dėmesio ir gausaus dalyvių skaičiaus.

JONAS RIDZVANAVIČIUS