Atgal į pradžią

VII-asis Romualdo Makavecko vardo greitųjų šachmatų turnyras

VII-asis Romualdo Makavecko vardo greitųjų šachmatų turnyras įvyko 2013 metų rugsėjo 21 dieną, šeštadienį, Kauno karininkų ramovėje. Tai jau septintas toks renginys – turnyras, kuriame dalyvauja šachmatininkai iš visos Lietuvos, ir jau praėjo septyneri metai nuo Romualdo išėjimo iš šio pasaulio.

Šį kartą dalyvavo 86 šachmatininkai iš įvairių Lietuvos miestų bei vietovių. Be abejo, gausiausiai dalyvavo kauniečiai, tačiau buvo šachmatininkų iš Vilniaus, Alytaus, Panevėžio, Druskininkų, Marijampolės, Vilkaviškio, Raseinių, Jonavos, Prienų ir kitų Lietuvos miestų bei miestelių. Iš viso susirinko 86 dalyviai, tarp kurių, tiesa, šį kartą buvo nedaug skambių tarptautinių vardų turinčių šachmatininkų. Dalyvavo tik vienas tarptautinis meistras (kauniškis Kęstutis Kaunas) ir tik vienas FIDE meistras kaunietis Mindaugas Genutis. Šį kartą turnyre dalyvavo vienas šachmatininkas iš Danijos (Grabow Pouelsten Holm, 2157) ir vienas iš Lenkijos (Gerasimowisz Stanislaw, 1855), tad turnyrą galima vadinti tarptautiniu. Tarptautinius reitingus turėjo 68 šachmatininkai.

Turnyrui teisėjavo Jonas Ridzvanavičius vyresnysis ir Algirdas Rauduvė. Šį kartą buvo naudojami elektroniniai laikrodžiai, todėl prie laiko limito partijai buvo pridedamas laikas kiekvienam ėjimui. Reglamentas kiekvienam žaidėjui – 12 min. + 5 sek. ėjimui.

Turnyro pradžioje vyriausiasis teisėjas trumpai papasakojo šių turnyrų istoriją ir suteikė žodį didmeistriui Algimatui Butnoriui, kuris papasakojo savo atsiminimus apie R. Makavecko šachmatinę veiklą, apie jo vadovavimą Kauno šachmatų federacijai, ypač pabrėžė jo nuopelnus sunkiais sovietiniais laikais siunčiant Lietuvos šachmatininkus į tarptautinius turnyrus užsienyje, kas buvo tada labai sunku. Toliau pasisakė Kauno apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Šafranavičius, kuris paminėjo R. Makavecko nuopelnus Lietuvos totorių bendruomenei, pažadėjo remti tokius turnyrus ateityje ir palinkėjo susirinkusiems žaidėjams sėkmės prie šachmatų lentų. Oficialiosios dalies pabaigoje dvi dainas totorių kalba padainavo mūsų dainininkė Rima Kazėnienė.

Turnyras vyko šveicariška sistema 9 ratais. Susitikdavo žaidėjai, turintys vienodą taškų skaičių. Po 9 ratų išaiškėjo nugalėtojai įvairiose kategorijose. Jie buvo apdovanoti specialiai įsteigtais prizais.

Pagrindiniais prizais apdovanoti turnyro nugalėtojai.

Pirmąją vietą užėmė penkiolikametis Titas Stremavičius, kuris nors ir neturi skambių tarptautinių vardų, bet tarp dalyvių turėjo aukščiausią tarptautinį reitingą (2338). Jis surinko 7,5 taško, laimėjo 7 partijas, vieną sužaidė lygiosiomis su tarptautiniu meistru K. Kaunu ir vieną pralaimėjo mūsų atstovui Danieliui Makulavičiui. T. Stremavičius buvo apdovanotas specialia R. Makavecko taure, aukso medaliu, piniginiu prizu ir jam buvo padovanota knyga „Lietuvos totoriai istorijoje ir kultūroje“. Titas Stremavičius daro staigią pažangą, po savaitės įvykusiose Europos moksleivių iki 16 metų Greitųjų šachmatų čempionate Juodkalnijoje Budvos mieste jis užėmė pirmąją vietą ir tapo šioje moksleivių kategorijoje Europos čempionu.

Antrąją–ketvirtąją vietą turnyre pasidalijo Marius Bieliauskas, tarptautinis meistras Kęstutis Kaunas ir FIDE meistras Mindaugas Genutis surinkę po 7 taškus iš 9 galimų. Pagal papildomus rodiklius – Bucholco koeficientus ir performansą – antroji vieta atiteko M. Bieliauskui, trečioji – K. Kaunui ir ketvirtoji M. Genučiui. Jie buvo apdovanoti sidabro ir bronzos medaliais ir atitinkamais prizais.

Po 6,5 taško iš 9 galimų surinko 4 dalyviai. Tai marijampoliškis Žygimantas Svitojus, kauniečiai Tomas Tamošiūnas ir Paulius Juknis bei marijampoliškis Rimvydas Šumskis. Jie pagal papildomus rodiklius išvardinta tvarka užėmė penktąją-aštuntąją vietas. Devintąją-septynioliktąją vietas užėmė 9 dalyviai, visi surinkę po 6 taškus iš 9 galimų. Tai lenkas Stanislaw Gerasimowisz, Algimantas Arulis (Marijampolė), Valerij Šulgin (Kaunas), Ieva Žalimaitė (Plungė), P.H. Grabow (Danija, Veiles miestas), kauniečiai Tadas Čeponis, Ignas Rimkus, Arūnas Žygas ir Aleksejus Molotkievič (Druskininkai). Jie pagal papildomus rodiklius išvardinta tvarka užėmė penktąją–septyniolktąją vietas. Jie apdovanoti piniginiais prizais. Publikacijoje visi dalyviai, kurių nenurodyta gyvenamoji vieta, yra kauniečiai.

Toliau prizais buvo apdovanoti šachmatininkai, užėmę prizines vietas atitinkamose kategorijose.

Tarp moterų (mergaičių) pirmąją vietą užėmė Ieva Žalimaitė (Plungė) (6 taškai), antroji buvo Lina Jančiulytė (4 taškai), trečioji – Margarita Baliūnienė (taip pat 4 taškai). Be piniginių prizų, L. Žalimaitei buvo įteiktas geriausiai žaidusios moters (mergaitės) medalis.

Tarp dalyvių su mažesniais tarptautiniais reitingais nei 1850 bei dalyvių be reitingų pirmąją vietą užėmė Valerij Šulgin (1818), antras buvo Ignas Rimkus (1785) ir trečiasis – Aleksiejus Molotkievič (Druskininkai, 1584). Jie visi surinko po 6 taškus iš 9 galimų ir tik papildomi rodikliai nulėmė jų vietas šioje kategorijoje.

Tarp moksleivių pirmąją vietą užėmė Tadas Čeponis (6 taškai), antrąją – Laurynas Miknevičius, trečiąją –Augustas Vaškevičius (Marijampolė). Jie abu surinko po 5,5 taško. T. Čeponiui buvo įteiktas geriausio moksleivio medalis. Be šių moksleivių aukštesnes vietas, aišku, užėmė turnyro nugalėtojas moksleivis Titas Stremavičius ir Žygimantas Svitojus, tačiau jie tapo pagrindiniais turnyro prizininkais.

Tarp senjorų, vyresnių nei 60 metų, pirmąją vietą užėmė lenkas Stanislaw Gerasimowisz, antrasis buvo Arūnas Žygas (abu po 6 taškus) ir trečiasis – Gintautas Petraitis (5,5 taško). Tiesa, tarptautinis meistras Kęstutis Kaunas taip pat patenka į šią kategoriją: jis pateko į turnyro pagrindinių nugalėtojų tarpą, todėl jam buvo įteiktas geriausiojo senjoro medalis, o piniginiai prizai – išvardintiems senjorams.

Tarp vyresnių senjorų, kuriems per 70 metų pirmasis buvo mūsiškis Danielius Makulavičius (5,5 taško), antras – Nikolaj Matvienko (Nemėžis, 4,5 taško) ir trečias – Leonas Juozonis (4,5 taško).

Tuo dalyvių apdovanojimai buvo baigti. Reikia pasakyti, jog šis turnyras yra užregistruotas tarptautinėje šachmatų federacijoje FIDE ir bus joje apskaitomas. Visi dalyviai įgaus savo individualius FIDE identifikavimo numerius ir bus skaičiuojami greitųjų šachmatų (RAPID) reitingai.

Uždarymo metu dalyvius sveikino ir prizus teikė Kauno apskrities totorių bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zenonas Šafranavičius, turnyro teisėjai Jonas Ridzvanavičius vyresnysis ir Algirdas Rauduvė.

Visi dalyviai buvo pavaišinti kava, arbata, sausainiais, saldainiais, įvairiais buterbrodais. Stalus tvarkė mūsų moterys Lilė Asanavičienė, Liusė Katkauskienė, Vilė Jakubauskienė, Jolanta Zinkuvienė ir Rima Kazėnienė.

Savo ruožtu reikia pažymėti, jog iš visų Lietuvoje vedamų greitųjų šachmatų turnyrų, R. Makavecko turnyrai susilaukia didžiausio šachmatininkų dėmesio ir gausiausio dalyvavimo. Tiesa, mažokai dar dalyvių su skambiais tarptautiniais vardais – didmeistrių, tarptautinių meistrų. Jiems privilioti reikia didesnių piniginių prizų.